Frequent question: What is the price of rice in Uganda?

The price in Uganda Shilling is UGX 1824.41 per kg. The average price for a tonne is US$ 510.84 in Jinja and Kampala. Uganda’s import price for rice in 2019 was US$0.43 per kilogram.

How much is 1kg of rice in Uganda?

The price of 1 kg (~ 35 oz.) of white rice in Kampala is 4,959 Shilling.

How much is a 25kg bag of rice in Uganda?

Pearl Rice Kaiso- 25kg

Product price UGX80,000
Additional options total: UGX0
Order total: UGX80,000

How much is rice Uganda?

Food prices from our Cost of Living Section

Markets Edit
Rice (white), (1 lb) 1,878.63USh
Eggs (regular) (12) 5,306.77USh
Local Cheese (1 lb) 6,514.76USh
Chicken Fillets (1 lb) 7,877.40USh

How much is a bread in Uganda?

Cost of Living in Uganda

Restaurants Edit
Water (12 oz small bottle) 1,100.00USh
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 8,020.01USh
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 3,225.36USh
IT IS INTERESTING:  Is Ghana Chocolate dark chocolate?

What is a good salary in Uganda?

A person working in Uganda typically earns around 2,620,000 UGX per month. Salaries range from 663,000 UGX (lowest average) to 11,700,000 UGX (highest average, actual maximum salary is higher). This is the average monthly salary including housing, transport, and other benefits.

How much is a 50kg bag of sugar in Uganda?

Kakira Sugar – 50kg

Product price UGX162,000
Additional options total: UGX0
Order total: UGX162,000

How much is a kilo of sugar in Uganda?

In 2021 the approximate price range for Uganda Sugar is between US$ 0.54 and US$ 0.65 per kilogram or between US$ 0.24 and US$ 0.29 per pound. The price in Uganda Shilling is UGX 1945.17.

Where is rice grown in Uganda?

Most rice in Uganda is grown in Eastern Uganda followed by Western Uganda due to the presence of lowland with high moisture content throughout the growing season.

How much is a kilo of beans in Uganda?

3500-3600/kg, Large Nambale beans cost Ugx. 3200-3300/kg.

How much is rent in Uganda?

Rents are around US$6 to US$8 per square metre (sq. m) per month (around Ugandan Shilling (UGS) 11,635 to UGS14,300).

What can 100 Buy Uganda?

What $100 Buys in… Uganda

  • $4 Salad Servers Uganda’s forests are a rich source of rosewood, teak, and mahogany. …
  • $5 Coffee It’s the country’s biggest export. …
  • $9 Bag Everyday objects are creatively recycled. …
  • $9 Bangles Ankole-Watusi cattle are prized for their long, thick horns, which are carved into buttons and bracelets.

19.02.2007

How much does a trip to Uganda cost?

Put these numbers on your website. A vacation to Uganda for one week usually costs around USh1,252,974 for one person.

IT IS INTERESTING:  How much is Y6P in Nigeria?

What is life like living in Uganda?

It’s warm in Uganda, with a touch of humidity, and some rain to keep things nice and green all year long. You’ll typically find that temperatures hang around 85° (plus or minus a few degrees). It can get warm in the afternoon, but the evenings cool down to be absolutely perfect.

How much is Coke in Uganda?

The price of 2 liters of Coca-Cola in Kampala is 4,720 Shilling.

How much does a chicken cost in Uganda?

Currently, a one-day-old chick is goes for between Shs1,500 and Shs1,700 compared to Shs1,200 and Shs1,300 for broilers. Layers [chicks] are selling at between Shs2,500 and 2,700 up from Shs2,200 and Shs2,300.

Hai Afrika!