How much does a Litre of milk cost in Kenya?

of whole fat milk in Nairobi is Shilling99. This average is based on 7 price points.

How much does milk cost in Kenya?

A single person estimated monthly costs are 494$ (53,280KSh) without rent. Cost of living in Kenya is, on average, 49.55% lower than in United States.

Cost of Living in Kenya.

Restaurants Edit
Milk (regular), (1 gallon) 333.27KSh
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) 46.36KSh
Rice (white), (1 lb) 64.03KSh
Eggs (regular) (12) 164.30KSh

Which country has cheapest milk?

It says the world’s cheapest milk is made in Cameroon, where it comes from beef cows and is a by-product of producing meat. Its production cost works out to just $1.82 per hundredweight. The next lowest cost country in the world, according to the map above, is Uganda.

How much do things cost in Kenya?

You should plan to spend around KES11,885 ($110) per day on your vacation in Kenya, which is the average daily price based on the expenses of other visitors. Past travelers have spent, on average, KES2,534 ($24) on meals for one day and KES3,220 ($30) on local transportation.

IT IS INTERESTING:  Is the Igbo society civilized?

How much do eggs cost in Kenya?

An egg is currently going for between 0.13 U.S. dollars and 0.15 dollars each in retail shops in residential areas in the capital Nairobi. On the other hand, wholesalers are selling a crate of an egg at an average of 3.3 dollars from between 2.8 dollars and 3 dollars.

What is a good salary in Kenya?

A person working in Kenya typically earns around 147,000 KES per month. Salaries range from 37,100 KES (lowest average) to 656,000 KES (highest average, actual maximum salary is higher). This is the average monthly salary including housing, transport, and other benefits.

How much money do I need to live in Kenya?

The prices all depend on the quality of life that you demand. 2018 figures from Numbeo show that a four-person family living in Nairobi can expect to spend Ksh193,854.79 a month simply on living costs — this figure doesn’t include rent or mortgage expenses. Kenya’s fast broadband service costs Khs5,507.69 a month.

In which country milk is most expensive?

The most expensive milk on the market comes fresh from Japan’s Nakazawa Foods for a whopping $43 a quart – more than 30 times the average cost of milk.

Why is milk so expensive in Canada?

To top it off, Canadian dairy farmers don’t receive government monetary support for the milk they produce. This means consumers only pay once for the food they purchase, not a second time, indirectly through taxes.

How much is a liter of milk?

As we said, recipes often call for cups of milk or water, but there are different kinds of cups, and it is sometimes safer to measure liquid ingredients in millimeters, deciliters, and liters. In general, and quite roughly, one liter is usually considered equivalent to about four average cups.

IT IS INTERESTING:  Is it easy to drive in Egypt?

What does $100 buy in Kenya?

A dollar trade for about 100 Kenyan shillings so $100 will be KSHS. 10,000. Think about it, this money would be enough to buy you clothes food, clothes, even accommodation for a day or two in Kenya.

Is 80000 shillings a lot of money in Kenya?

Kshs. 80,000 can be a lot of money yet little money in Nairobi.

How much is a Big Mac in Kenya?

The price of Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) in Nairobi is Shilling659. This average is based on 7 price points.

How much is a house in Kenya?

The average price for a 1-3 bedroom residential property is currently KES 14.4 million (US$140,666), while the average price for a 4-6 bedroom residential property is KES 39.1 million (US$ 381,948). In Kenya, most property purchases are for cash.

How much does a chicken cost in Kenya?

For instance, a grown pure kienyeji chicken would earn you between Ksh. 1,000 and Ksh. 2,000, while their hybrid counterparts go for prices below Ksh. 1,000.

How much is an egg in Uganda?

In 2021, the approximate price range for Uganda Eggs is between US$ 0.69 and US$ 0.93 per kilogram or between US$ 0.31 and US$ 0.42 per pound(lb). The price in Uganda Shilling is UGX 2468.19 per kg. The average price for a tonne is US$ 691.09 in Jinja and Kampala.

Hai Afrika!