How much is a kilo of peas in Uganda?

Uganda’s import price for cow peas (black eyed peas) in 2019 was US$0.19 per kilo.

How much is a kilo of beans in Uganda?

3500-3600/kg, Large Nambale beans cost Ugx. 3200-3300/kg.

How much is the price of beans in Uganda?

Prices

Commodity Price Units
Nambale Beans Ugx WS 3,200/= RT 3,500/= kg
Yellow Beans Ugx WS 3,000/= RT 3,200/= kg
Soya Beans Ugx WS 3,000/= RT 3,200/= kg
Sunflower Ugx WS 1,000/= RT 1,200/= kg

How much is a kilo of rice in Uganda?

In 2021, the approximate price range for Uganda Rice is between US$ 0.51 and US$ 0.51 per kilogram or between US$ 0.23 and US$ 0.23 per pound(lb). The price in Uganda Shilling is UGX 1824.41 per kg. The average price for a tonne is US$ 510.84 in Jinja and Kampala.

How much is a 25kg bag of rice in Uganda?

Pearl Rice Kaiso- 25kg

Product price UGX80,000
Additional options total: UGX0
Order total: UGX80,000
IT IS INTERESTING:  How many families are there in Kenya?

How much is a kilo of cassava flour in Uganda?

First class cassava flour goes for 2,500 UGX per Kilogram. 2. Gari goes for 2,000 UGX per Kilogram.

How much is a kilo of hot pepper in Uganda?

The 2020 estimate price range for Uganda pepper is $ 3.62 and $ 2.59 per kg.

How much is a sack of onions in Uganda?

The sack of the bigger onions fetches between Shs150,000 and Shs200,000 and depending on the packing, where some bags are heavily packed, a trader will pay up to Shs330, 000. For some wholesale and retail buyers, it is logical to buy bigger onions over many smaller ones.

How much does rice cost in Uganda?

Food prices from our Cost of Living Section

Markets Edit
Rice (white), (1 lb) 1,873.69USh
Eggs (regular) (12) 5,208.73USh
Local Cheese (1 lb) 6,512.14USh
Chicken Fillets (1 lb) 7,877.40USh

How much is a kg of rice?

1 kg rice uncooked = 2.2 pounds / 5cups uncooked = 3 kg ( 25 cups / 6.5 lbs) cooked (Will serve 25 people). 1 cup rice uncooked = 7 oz / 200 g = 600 g ( 5 cups / 21 oz in weight) cooked [2] (Will serve 5 people). 1 pound of rice = 2 1/4 to 2 1/2 cups uncooked = 11cups cooked (Will serve 11 people).

How much is Uganda salt?

The price in Uganda Shilling is UGX 1256.1 per kg. The average price for a tonne is US$ 351.71 in Jinja and Kampala. Uganda’s import price for table salt in 2019 was US$0.14 per kilo.

How much is a can of Coke in Uganda?

A single person estimated monthly costs are 480$ (1,690,275USh) without rent.

Cost of Living in Uganda.

IT IS INTERESTING:  Frequent question: How do I make an international call to Nigeria from the US?
Restaurants Edit
Cappuccino (regular) 7,852.94USh
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 1,500.00USh
Water (12 oz small bottle) 1,100.00USh
Markets Edit

How much is wheat flour in Uganda?

Uganda wheat flour wholesale price

The price in Uganda Shilling is UGX 1862.3 per kg. The average price for a tonne is US$ 521.44 in Jinja and Kampala. Uganda’s import price for wheat flour in 2019 was US$0.43 per kg.

Where is rice grown in Uganda?

Most rice in Uganda is grown in Eastern Uganda followed by Western Uganda due to the presence of lowland with high moisture content throughout the growing season.

Hai Afrika!